Zhoršení zraku

Zhoršení zraku

Příčiny zhoršujícího se zraku

I přesto, že nemáte žádné problémy se zrakem neznamená to, že vás nějaká z vad nepostihne.

Příčiny vzniku očních vad se mohou lišit. Rozhodujícími faktory jsou hlavně oční i celková onemocnění (např. cukrovka, roztroušená skleróza), genetické dispozice, poškození zraku úrazem nebo přibývající věk.

Ke zhoršení zraku může dojít dvěma způsoby.

1) Zhoršení vady zraku

Ke zhoršení vady zraku dochází hlavně přirozeným vývojem oční vady. Vada se objevuje zpravidla v dětství, v dospělosti stagnuje a s přibývajícím věkem se zhoršuje. Lišit se to může v případě, že trpíte dalekozrakostí nebo astigmatismem. Většina lidí o tom, že vidí špatně na blízko, vůbec neví. Vlivem stárnutí se však tato vada začne více projevovat a pro dotyčného začne být omezující.

2) Zhoršení vidění s přibývajícím věkem

K nejčastějším onemocněním, které se projevuje ve vyšším věku patří především šedý a zelený zákal. Šedým zákalem trpí až 75% populace starší 75 let. U většiny se však projeví mnohem dříve. Ze začátku však onemocnění vůbec nemusí být patrné. Prvotní příčina nemoci, bohužel, zatím není známa. Největším rizikem vzniku jsou však drogy, kouření, špatná výživa a v neposlední řadě také působení ultrafialovému a infračerveného záření.

Jak chránit zrak před vznikem onemocnění?

a) chraňte oči před UV zářením nejen v létě u moře ale i v zimě na horách
b) myslete na ochranu očí při práci a při sportu
c) nepřetěžujte oči během práce
d) navštěvujte pravidelně očního lékaře
e) jezte vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny

17. 3. 2016