Proč nepoužívat hotové čtecí brýle?

Proč nepoužívat hotové čtecí brýle?

Proč raději nepoužívat hotové čtecí brýle z drogerie či supermarketu?

S přibývajícím věkem, většinou po 45. roku života, se u většiny lidí objeví zhoršené vidění na blízko. Lidově mluvíme o syndromu dlouhých rukou, protože oči nedokáží již zaostřit na text v běžné čtecí vzdálenosti. Hotové čtecí brýle se staly velice populární a to zejména z důvodu úspory času i peněz. Bohužel toto řešení skutečně není vhodné a žádný oční specialista by Vám ho rozhodně nedoporučil.

 

Proč ale? Jaký je v brýlích od optika a z drogerie vlastně rozdíl?

Hotové brýle mohou být atraktivní, ale nikdy Vám neposkytnou tak dobrou korekci zraku, jako brýle od vašeho optika s hodnotami naměřenými od optometristy. Hotové brýle jsou vyráběny sériově ve velkém množství. Není zde žádná personalizace. Hotové brýle mají vždy pro obě oči stejné dioptrické hodnoty. Přičemž většina lidí má na každém oku dioptrie odlišné. Pokud trpíte astigmatismem, tak o vhodnosti těchto hotových brýlí nemůže být řeč již vůbec. Dalším neméně důležitým parametrem, který si u hotových brýlí není možné zvolit je tzv. PD číslo. Toto číslo vyjadřuje vzdálenost zornic, která je pro každého individuální. Používáním hotových brýlí o nesprávných hodnotách a PD číslu se budou vaše oči více namáhat při snaze zaostřit a budou více a dříve unavené. V důsledku toho si několik lidí stěžuje na bolesti hlavy a očí.

Proto nebuďte líní zajít ke svému očnímu specialistovi a nechte si vyrobit brýle přesně podle vašich individuálních potřeb. Vyhnete se tak nepříjemnostem v podobě bolení a zbytečné únavy očí.

30. 9. 2015 Optika 24