„Hotové“ brýle

„Hotové“ brýle

„Hotovky“

Tzv. „hotovky“ jsou k dostání snad ve všech supermarketech, hypermarketech, drogériích, ale i některých optikách. Je to jednoduché, rychlé a hlavně levné. Jdete na běžný nákup, uvidíte levné brýle, najdete si ty, které odpovídají Vašim dioptriím a je to.“ Nemůže se přece vůbec nic stát.“ Opak je ale pravdou. Používání těchto „hotových“ brýlí může být nebezpečné. Člověk si jejich nošením může způsobit vážné oční problémy.

Podle nejnovějších informací nosí brýle pouze v České republice něco přes 6 milionů lidí. Každým dnem však tento počet roste – většina lidí totiž nejde k očnímu lékaři nechat si přeměřit zrak a podle výsledků si nechat zhotovit brýle, ale pořídí si levné, hotové brýle, které mu pocitově nejvíce sedí.

V dnešní době již potřebuje brýle na čtení téměř každý člověk ve věkové kategorii 40+. Každý desátý člověk s dioptrickou vadou však brýle nenosí vůbec. Část z nich pak tento problém řeší koupí nekvalitních brýlí ze supermarketu či čerpací stanice.

Pro koho jsou tyto brýle určeny?

Hotové dioptrické brýle nejsou vhodné pro každého. Tyto brýle se hodí pouze pro lidi, kteří mají na každém oku stejný počet dioptrií a netrpí žádnou další vadou. Další důležitou informací je fakt, že jsou určeny pouze ke čtení. Hotové brýle na dálku se nikde neprodávají.

Proč jsou tyto brýle vyráběny?

Vyrábět se začaly přibližně před 30 lety v USA a byly určeny hlavně ke krátkodobému čtení nebo jako výpomoc při nakupování ( čtení etiket, … ).

Hotové brýle vám nikdy nepadnou tak, jako přesně na míru vyrobené v optice. Proto je vždy lepší zajít nejdříve k lékaři, nechat se odborně vyšetřit a poté si nechat vyrobit brýle přesně pro vás.

25. 5. 2016 Optika 24