Měření nitroočního tlaku

Měření nitroočního tlaku

Neboli také screening zeleného zákalu – glaukomu

Glaukom (zelený zákal) je onemocnění několika faktorů, které v případě neléčení vede k nevratné degeneraci zrakového nervu a možné ztrátě zraku. Glaukom je nejčastější příčinou slepoty u dospělých. Hlavní příčinou glaukomu je zvýšený nitrooční tlak. Za normálního stavu je tlak v oku stabilní a během dne kolísá jen minimálně. Zvýšená produkce nebo ztížení odtoku nitrooční tekutiny zapříčiní tlak na oční nerv a může způsobit jeho degeneraci nebo dokonce odumření. Pokud k této degeneraci již došlo, není léčitelná ve smyslu uzdravení, ale pouze pozastavení více škod. Jde o zákeřné onemocnění především z toho důvodu, že pacient dlouho nemusí pociťovat naprosto žádné potíže – zvýšený nitrooční tlak může způsobit bolest „za očima“, ale také se nemusí projevit vůbec. Pacient si tak může svého onemocnění všimnout až v době, kdy již v důsledku zvýšeného nitroočního tlaku začíná přicházet o zrak. Ztráta zraku způsobená tímto onemocněním je bohužel nevratná. Proto je velice důležité podstupovat pravidelné preventivní prohlídky. Pokud je glaukom diagnostikován včas a léčen, pak zpravidla nedochází v průběhu života k podstatnému zhoršování zraku.

Jak vyšetření probíhá?

Jedná se o časově nenáročné vyšetření pomocí tzv. bezkontaktního tonometru. Pacient položí bradu na přístroj, opře se čelem a okem se zaměří na vytyčený bod. Přístroj spočítá nitrooční tlak z míry zploštění rohovky po fouknutí proudu vzduchu do oka o určité síle a z určité vzdálenosti (konkrétně 11 mm). Vyšetření je nebolestivé a neinvazivní, vhodné pro všechny pacienty. V den vyšetření je dobré nepoužívat kontaktní čočky nebo min. 2 hodiny před vyšetřením je z očí vyjmout.

Jak dlouho vyšetření trvá?

Celé vyšetření trvá přibližně 5 minut.

Výhody vyšetření v Optice24

Disponujeme moderním atestovaným přístrojem značky NIDEK, model TONOREF II, který má vylepšenou funkci APC (Auto Puff Control) a sníženou hlučnost pro maximální pohodlí pacienta. Další výhodou pro Vás je to, že čas si určíte sami podle Vašich možností jednoduše online v našem rezervačním systému.

Objednejte se jednoduše zde:ONLINE REZERVACE

Všechna naše měření a vyšetření jsou neinvazivní a zcela bezbolestná.

A navíc, pokud si u nás vyberete brýle, máte vyšetření ZDARMA.

Cena vyšetření: 50,- Kč

Tonoref2