Jak předcházet onemocnění rohovky zvané vaskularizace?

Jak předcházet onemocnění rohovky zvané vaskularizace?

Vaskularizace v lékařském pojetí obecně znamená vznik krevních cév v tkáni.

Toto se v těle děje za účelem zásobování určité tkáně krví. Proč to tedy ve spojení s rohovkou působí problém?

Kontaktní čočka rohovku v podstatě překrývá, tím zhoršuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého a může zapříčinit hypoxii. Tělo se na to snaží reagovat a zajistit rohovce optimální přísun kyslíku tím, že kyslík přivede cévami. Rohovka je ale tzv. avaskulární – neboli tkáň zcela bez cév. Pokud cévy do rohovky prorostou, snižují její světelnou propustnost. Když je při kontrole vaskularizace potvrzena, je nutné hledat příčinu. Pokud je prorůstání důsledkem nadměrného nošení déle než je doporučený počet hodit denně pro danou čočku nebo její přenášení (nošení měsíčních čoček déle než měsíc), je nutné okamžitě zkrátit dobu nošení čoček a vyvarovat se jejich přenášení a dále také přejít na kontaktní čočky s vyšší propustností kyslíku. Pokud by prorůstání rohovky bylo v pokročilejším stadiu, specialista Vám důrazně doporučí přestat čočky nosit úplně. Pokud by člověk trpící tímto onemocněním nedbal dále rad specialistů nebo o svém problému nevěděl, mohlo by dojít až k prorůstání cévek k zornici, kde mohou způsobit zhoršení kvality zraku. Proto nepodceňujte pravidelné preventivní kontroly, pokud čočky nosíte a nosit chcete i v budoucnu.

Přijďte na kontrolu pro nositele kontaktních čoček do naší Optiky24, v rámci které bude zjištěno, zda nejste touto nemocí ohroženi. Vaše oči Vám poděkují.


Objednejte se jednoduše zde


12. 3. 2015 Optika 24

2 Responses to “Jak předcházet onemocnění rohovky zvané vaskularizace?”

  1. Lucie Vaněčková says:

    Dnes jsem byla na kontrole pro nositele čoček. Chtěla bych touto cestou velmi poděkovat personálu optiky za vstřícný přístup a ochotu. Jsem nadmíru spokojená. Děkuji! Lucie

    • Optika24 says:

      Milá Lucie, velice děkujeme za Váš komentář a těšíme se na Vaši další návštěvu 🙂