Free-form technologie

Free-form technologie

Co to je?

Free-Form je výrobní platforma, která umožňuje výrobu asymetrických povrchů. Frézovací stroje s technologií Free-Form jsou schopné vyrobit komplexní povrchy (asférické, atórické, progresivní) s velkou přesností. V minulosti byly tyto stroje finančně náročné a měly omezení, která se týkala přesnosti a komplexnosti, takže nebyly vhodné pro optické účely. Dnes již toto omezení díky technologickému pokroku neexistuje a tato technologie je lepší a přesnější při výrobě čoček než konvenční stroje.

Postup výroby

Výroba pomocí Free-Form technologie zahrnuje frézování povrchu polotovaru za použití CNC strojů do požadovaného tvaru. Výsledkem jsou tzv. čočky s vysoce definovaným tvarem povrchu (High Definition Lenses). Následuje broušení, díky kterému je dosaženo požadované hladkosti. Nakonec se čočka vyleští. V budoucnosti bude možné proces broušení i leštění zcela vynechat.

Výhody Free-form technologie

U konvenčně vyráběných čoček je u stejného zakřivení vždy stejná hodnota addice, kdežto u Free-Form technologie se může měnit. Při konvenční výrobě čoček je vrcholová lámavost čočky taková, jakou je možné měřit kolmo ve fokometru. Ve skutečnosti jsou brýle ale nošeny v určité vzdálenosti od očí (delta vzdálenost), brýlový střed je prohnut pod určitým úhlem a čočky jsou skloněny pod určitým úhlem (inklinace). Všechny tyto parametry mohou být implementované do Free-Form designu.

Nevýhodou je, že výroba čoček pomocí Free-form technologie je časově náročnější než konvenční výroba, protože se každá čočka brousí jednotlivě. Je také spojená s vyššími nároky na obsluhu, s vyššími náklady na nástroje a údržbu zařízení.

Shrnutí Free-Form technologie

• Přesnost výroby je 0.01 D (tj. cca 0.3 mikronů, konvenční technologie má přesnost max. 0.03 mm = 30 mikronů)
• Výhodou je volnost výběru předního zakřivení čočky
• Vrcholové lámavosti čoček jsou optimalizované pro nositele ne pro fokometr
• Možné je optimalizovat čočky pro každé oko zvlášť
• Čočky lépe eliminují periferní aberace

Podívejte se, které dioptrické čočky v této úpravě nabízíme.

14. 5. 2015 Optika 24

2 Responses to “Free-form technologie”

  1. Daniel says:

    Dobrý den chci se zeptat v jakém období platí vaše sleva na samozabarvovací čočky a kolik by u vás stálo kdybych si u vás koupil obroučky a nechal si do nich udělat samozabarvovací čočky + antireflex, antistatická vrstva, tvrzený povrch, hydrofobní povrch, uv filtr ? A také jaký je u vás rozdíl v ceně umělých a skleněných čoček?

  2. optika24 says:

    Dobrý den, sleva na samozabarvovací čočky bude platit do vyprodání našich skladových zásob, není tedy časově omezena. Tyto čočky mají všechny povrchové úpravy, které zmiňujete ve Vašem dotazu. Cena 840 Kč je za jeden kus, tudíž byste zaplatil 1680 Kč za čočky plus cenu brýlových obrouček, které si vyberete. Objednejte se k nám na změření zraku, aby Vaše nové brýlové čočky měly aktuální dioptrické hodnoty. Při zakoupení brýlí toto vyšetření máte zcela zdarma. Skleněné čočky se již dnes prakticky nedělají, z důvodu vyšší ceny, hmotnosti a strategie výrobců. Naše cena skleněných čoček je 1700 Kč/ks. Tudíž rozdíl je téměř tisíc Kč na jedné čočce. Děkujeme za Váš dotaz. Těšíme se na Vaši návštěvu. Optika24